Úspěšný 57. Moravský ples

Prostory Národního domu na Smíchově ožily v sobotu stovkami krojovaných tanečníků, muzikantů a zpěváků z Moravského Slovácka, Valašska a Hané, kteří se zúčastnili již 57. Moravského plesu v Praze. Už odpoledne se ve Velkém sále zkoušely nástupy, společná zpívání mužských sborů, probíhal poslední nácvik Moravské besedy v podání třiceti tanečních párů z různých souborů. Odpolední generálka byla sice poznamenána pozdními příjezdy některých autobusů z Moravy vlivem přívalů sněhu, přesto slavnostní zahájení začalo v přeplněném sále přesně v 19:30.

Starosta Slováckého krúžku v Praze Mirek Říha přivítal všechny návštěvníky, milovníky a obdivovatele moravského folkloru, mezi kterými byli i místopředseda Senátu P ČR Zdeněk Škromach s manželkou, oba v rohateckém kroji, předseda FoS ČR Zdeněk Pšenica v kroji valašském a další osobnosti a milí hosté. Barevná škála krojů z různých koutů Moravy potěšila oko všech přítomných. Starosta Říha hned v úvodu poděkoval firmám, které se svým partnerstvím podílejí na pořádání plesu. Všichni návštěvníci a účastníci plesu vstoje spontánně zazpívali píseň Moravo, Moravo, Moravěnko milá.

Potleskem provázel účastníky defilé třiceti účinkujících souborů, sborů a muzik za doprovodu dechové hudby Podlužanka z Tvrdonic. Jako první se představily pásmem Senoseč taneční páry Hanáků z Prahy za doprovodu muziky Jiřího Janouška. Tanečníci Valašského souboru Krušpánek z Prahy, kterým hrála cimbálovka Kyčera, měli velký úspěch Starodávným a Točeným tancem.

Podlužácká vrtěná a verbuňk prezentoval soubor Svéráz z Tvrdonic. Chlapci a děvčata ze souboru Olešnica a hanácká muzika Jana Malíčka z hanáckých Doloplaz zaujali tanečním pásmem Alexandra a baba fousatá.

 

Folklorní sdružení ze Šardic se představilo tradiční vrtěnou, skočnými a verbuňkem. Cimbálová muzika Rováš doprovázela valašské tance v podání členů Bartošova souboru ze Zlína. Následně se představili tanečníci a zpěváci Souboru lidových písní a tanců a cimbálová muzika Žerotín ze Strážnice. Následovalo vystoupení Kosteláků z Kostelce u Kyjova a jejich smíšeného sboru.

Závěrem sólisté, chasa a mužský i ženský sbor Slováckého krúžku v Praze zazpívali a zatancovali strážnické danaje za doprovodu své cimbálové muziky s primášem Martinem Sochorem.

A pak již na taneční parket krojovaní účinkující pozvali a přivedli návštěvníky Moravského plesu. V dalších krásných sálech Národního domu – v Arbesově a Společenském- probíhal po společném slavnostním zahájení pestrý program cimbálových muzik i jednotlivých souborů. Ale nejenom tam, i v dalších prostorách jako jsou chodby, galerie či vstup zpívali, hráli a tancovali společně členové souborů a návštěvníci plesu.

Často se hrálo na přání a přitom se ochutnávala vína z různých vinařských regionů.

Velký zájem byl i tentokrát o tradiční zatančení Moravské besedy v podání tanečních párů zhanáckých, valašských a slováckých souborů a dechové hudby Podlužanka.

Před půlnocí se ve Velkém sále sešly mužské i smíšené pěvecké sbory, které společně zazpívaly sobě i návštěvníkům plesu.

Výborná plesová zábava a nálada trvala až do druhé hodiny ranní, kdy se členové souborů a muzik začaly vracet autobusy domů na Moravu.

Pořadateli 57.Moravského plesu byly Slovácký krúžek v Praze, HANÁCI – spolek rodáků a přátel Hané v Praze a Valašský krůžek v Praze za podpory Folklorního sdružení ČR.

Generální partner – SKUPINA ČEZ

Další partneři – Satt, EQUITY BROKERS, OKsystem, Znovín Znojmo

 text a foto D. Macháček 

 

P.S: Zajímavý pohled na ples a dění kolem něj naleznete také na stránkách http://www.slovackodnes.cz/

další foto ve fotogalerii  zde