Vánoční beseda

10.12.2014 byla beseda u cimbálu věnována už tradičně Vánocům. Vystoupili členové krúžku od nejmladších po nejstarší a všichni jsme si zazpívali vánoční koledy.

Radek Bartoníček natočil některá vystoupení na video. Můžete se podívat na těchto adresách :


http://youtu.be/HXc5PrJ3bNs?list=UUsN-CmWzLji8Dc5p-P1b7xA

http://youtu.be/9XjBCAOsl2o?list=UUsN-CmWzLji8Dc5p-P1b7xA

http://youtu.be/DTsaV3NtdDo?list=UUsN-CmWzLji8Dc5p-P1b7xA

http://youtu.be/sxMPaLdkZjM

http://youtu.be/ydW_HwbkRGM

Ve fotogalerii je několik fotek .

Článek Radka Bartoníčka na www.slovackodnes.cz

Jsem moc rád, že jsem se na středeční setkání Slováckého krúžku dostal a můžu vám jen několik hodin po skončení přinést několik videoukázek z něj. Později, zřejmě o víkendu, přidám ještě minimálně jednu, na které je zachyceno divadelní představení. Určitě přidám i několik fotek a rád dám odkaz i na fotky jiných, kteří večer zachytili.

Budu šťastný, když tyto videoukázky potěší například ty, kteří na nich vystupovali, nebo kteří na nich mají své blízké. Stejně tak bych si ale přál, aby se na tyto videoukázky podívali lidé na našem rodném Slovácku a ocenili to, že v naší převeliké matičce Praze existuje skupinka lidí, která s velkou láskou pěstuje lidovou kulturu našeho kraje a dělá mnoho proto, aby tady tato kultura žila dál. Kdokoliv od nás přijede do Prahy, najde právě mezi "krúžkaři" přátele, kteří každému krajanovi dobrého srdce rádi otevřou svou náruč a pomůžou.

Když jsem včera tuto skupinku lidé pražského Slováckého krúžku nazval menšinou, uslyšel jsem: "To je menšina s tak hlubokými kořeny, že se tady v Praze nenechá jen tak vykořenit." Brzy tomu bude už 120 let let, co naši předci krúžek založili s cílem setkávat se a usilovat o to, aby lidová písnička nezanikla a naopak se dál šířila. Není to jednoduché ani v případě krúžku, ani v případě písniček, ale myslím, že můžeme být optimisté. Z našeho Slovácka přicházejí do Prahy další a další mladí lidé, nemálo z nich tady zůstává a naštěstí jsou mezi nimi i takoví, kteří cítí, že kultura našich předků nesmí z tohoto velkoměsta vymizet. Byť, co si budeme říkat, bylo by skvělé, kdyby se mnozí mladí lidé po školách zase na Slovácko vraceli a pomáhali v jeho rozvoji.

 I prostřednictvím těchto svých stránek bych vás chtěl upozornit na webové stránky Slováckého krúžku (TADY), kde najdete veškeré informace o krúžku, včetně středečních termínů jednou za měsíc, kdy se "krúžkaři" setkávají v Divadle Gong - přijít může opravdu každý. Rád bych také upozornil, že minulý měsíc pořádal krúžek velmi vydařené hody (budu o nich informovat), na kterých tentokrát převažovaly nádherné kyjovské kroje.

Rád bych vás také pozval na 26. prosince, pokud budete v Praze, přijďte ve dvě hodiny odpoledne pod Karlův most, kde si můžete zazpívat slovácké písničky - jak jsem se včera dozvěděl, "krúžkaři" se v tento den na tomto místě setkávají už 30 let!

A nesmím zapomenout na hlavní akci Slováckého krúžku, kterou je Moravský ples! Ten letošní bude 21. února a všichni jste na něj zváni. Pokud přitom můžete někdo pomoci se sháněním sponzorů, pořadatelé vám budou za jakoukoliv pomoc vděčni, věřte, že uspořádat takový ples není nijak jednoduché a neexistuje žádný "kouzelný dědeček", který vytáhne "šrajtofli" a náklady na takový ples zatáhne. Nic není jednoduché a samozřejmé, i když se to z dálky může zdát, však to sami jistě víte, pokud se snažíte něco tvořit a ne bořit.

Nakonec mi dovolte, abych i já na konci roku 2014 poděkoval všem účinkujícím, stejně jako těm, s kterými se tady v Praze na půdě Slováckého krúžku setkávám. Jsem jim za jejich vstřícnost, laskavost a srdečnost vděčný. I když mám svůj domov tři stovky kilometrů odtud a velmi často na něj myslím, díky nim jsem doma pár hodin v měsíci i tady v Praze.

RB