slovackykruzek.cz > Akce > Akce již proběhlé > Rok 2014 > Byli jsme na Západoslovanském festivalu ve Slaném

Byli jsme na Západoslovanském festivalu ve Slaném

14.6.2014

7. června 2014 se Slovácký krúžek zúčastnil folklorních slavností ve Slaném. Podívejte se na pár fotek v galerii.

V sobotu 7. června 2014 v 10 hod. 1. místostarosta Královského města Slaný Jaroslav Hložek přijal vedoucí folklorních souborů, čestné hosty a zástupce Českomoravského slovanského svazu, který byl hlavním pořadatelem festivalu.

 V  11.00 hod. už bylo ve Slaném rušno. Od Kulturního zařízení Grand vyšel po Londě na Masarykovo náměstí 170 členný krojovaný průvod. Do kroku jim hrála dechová hudba Dvořačka ze Slaného. Obyvatelé Slaného a jeho okolí měli spolu s hosty opět možnost obdivovat rozmanitost a malebnost slovanských lidových krojů. V krojích byli také sousedé a tetičky ze XVII. Župy Baráčníků ze Slánska.Ve 14 hodin začala na Masarykově náměstí ve Slaném přehlídka folklorních souborů.

Dobrou náladu navodila hned v počátku zpěváci, tanečníci a cimbálová muzika Slováckého krúžku v Praze. Ten sebou přivezl i tanečníky a tanečnice v nádherných jihomoravských krojích. Publikum strhli nejen krásou svých krojů, ale i temperamentem Moravanům vlastním.

Novinkou na letošním festivalu bylo vystoupení souboru Seniorky z Bolatic, který k nám přijel až ze Severní Moravy. Seniorky rozdávaly dobrou náladu svou veselostí, vtipem a slezským nářečím. Hosté obdivovali činorodost seniorek i jejich spontánní a harmonický projev. Svým vystoupením vnesly Seniorky z Bolatic velký díl laskavé pohody a hosté festivalu nešetřili uznáním.

Velký úspěch opět sklidil rusínský soubor Skejušan. Publikum je stejně jako v loňském roce srdečně přivítalo. Soubor si letos připravil scénky z lidové zabíjačky a stloukání másla. Hosté ocenili i pohostinnost Skejušanců, protože produkty jen nesimulovali, ale stloukané máslo bylo opravdové, takže mnozí hosté si pochvalovali, že mohli okusit (někteří poprvé v životě) pravé nefalšované domácí máslo na domácích chlebech. Rusíni okouzlili svou upřímností a dobrosrdečností a jejich projev vyvolal zasloužený obdiv.

Na festivalu byl také prostor pro úspěch Souboru písní a tanců Čtyřlístek z Nového Strašecí, který ukázal, že také Středočeši folkloru rozumí dobře, a že i zde postupně zapouští své kořeny.

Absolutní špičkou festivalu se stal Akademický soubor písní a tanců Jedliniok z Wroclawi, bez něhož se dosud neobešel ani jeden náš festival. Tento soubor je znám po celém světě a je jedním z nejlepších souborů v Polsku. Mohutný aplaus sklidilo nejen jeho vystoupení, ale také krásné dobové kroje.

Hostem Festivalu byl známý slovenský folklorista a originální fujarista Drahoš Daloš, který diváky uvedl do malebných tónů pastýřských nástrojů, které sám vyrábí.

Součástí festivalu byl i staroslovanský jarmark. Už z dálky oslovovala hosty vůně uzených a masových dobrot, stejně jako mlsné jazýčky potěšily sladkosti, uspořádané do malebných tvarů srdcí z pouti a jiných tradičních obrazců. Poctivý včelařský med i dobrá medovina byly sladkou tečkou za všemi těmi dobrotami.

Nad III. Západoslovanským folklorním festivalem převzali záštitu náměstek hejtmana Středočeského kraje Zdeněk Syblík a 1. místostarosta Královského města Slaný Jaroslav Hložek.

Spolupořadateli festivalu byli FoS ČR, Veleobec sdružených obcí Baráčníků a Město Slaný.

Zdeněk Opatřil

předseda

Českomoravského slovanského svazu