slovackykruzek.cz > Akce > Akce již proběhlé > Rok 2013 > Setkání Slováckých krúžků z Prahy, Brna a Bratislavy na Velehradě

Setkání Slováckých krúžků z Prahy, Brna a Bratislavy na Velehradě

29.11.2013 Na setkání Slováckých krúžků dorazila i pražská Japonka

 

Velehrad – Od prvního setkání Slováckých krúžků Prahy, Brna a Bratislavy na hoře česko-slovenského porozumění na Javorině, uplynulo letos devadesát let. Za tu dobu prošly Slováckými krúžky stovky lidí, kteří mají rádi písničky a tance z Moravy a Slovácka. Ale nejen to, rádi se setkávají v českých i slovenských obcích a městech.

V sobotu si dalo víc než sto krúžkařů z Prahy, Brna a Bratislavy dostaveníčko na Slovácku. „Setkali jsme se u zrekonstruované bývalé jezuitské koleje na hradišťském Masarykově náměstí. Prohlédli jsme si Galerii Joži Úprky a po poledni jsme zamířili k bazilice Nanebevzetí Panny Marie ve Velehradě," uvedl hlavní organizátor setkání, starosta Slováckého krúžku Praha a huštěnovický rodák Miroslav Říha.

„Jsem nadšená exteriérem a interiérem velehradské baziliky, ale i vzorně upraveným okolím kolem ní. Přestože jsem už na Moravě byla, konkrétně ve Strážnici, na Velehradě jsem poprvé a odnáším si odsud do Prahy krásné zážitky," svěřila se členka pražského Slováckého krúžku Kajoko Zemanová, rodačka z Japonska. Na otázku redaktora Slováckého deníku, proč se stala členkou krúžku, odpověděla. „Slovácké tanečky moc neumím, ale učím se je. Raději v krúžku zpívám moravské a slovácké písničky. Ty mám moc ráda," prozradila stále se usmívající Kajoko. Spolu s ostatními krúžkaři zamířila do kaple exercičního domu Stojanov, aby se tam zúčastnila bohoslužby za živé a zemřelé členy slováckých krúžků.

„Ačkoliv už téměř čtyři desetiletí žiju v Bratislavě, jsem rodilý Broďan, ale také bývalý člen folklorního souboru Olšava. Na Velehrad jsem jezdíval od útlého dětství. Tenkrát ne autobusem, ale vozili nás sem na voze taženém koňmi," zasnil se osmasedmdesátiletý Václav Dleštík, člen výboru bratislavského Slováckého krúžku. Neodpustil si vzpomínku na kardinála Špidlíka, s nímž se několikrát setkal na Velehradě, ale i Centru Aletti v Římě.

O spolkové činnosti v metropolích se rozpovídal Miroslav Říha. „Ta má řadu specifik typických pro velkoměsto. To nás spojuje dohromady a odlišuje od převážné většiny podobných folklorních uskupení, které působí v přirozeném prostředí nebo se zabývají především souborovou činností," stručně poodhalil zákulisí Slováckých krúžků organizátor setkání. To vyvrcholilo v jeho rodných Huštěnovicích, kde si účastníci společně zapěli píseň Při strážnické bráně. Potěšit je přišli hudci Pondělníci a mužský sbor Old Stars Hradišťanu. Setkání vyvrcholilo návštěvou huštěnovického muzea a volnou zábavou.

|Zdroj: www. slovackydeník.cz

 

Autor: Zdeněk Skalička

Čtěte více na: http://slovacky.denik.cz/zpravy_region/na-setkani-slovackych-kruzku-dorazila-i-prazska-japonka-20131019.html