slovackykruzek.cz > Akce > Články o proběhlých akcich > AKTUALITY ROKU 2011 > Moravský věneček ve Slováckém krúžku v Praze

Moravský věneček ve Slováckém krúžku v Praze

13.11.2011

 Ve středu 9. listopadu se v KD GONG uskutečnilo již třetí setkání pod historickým názvem Moravský věneček, v jehož rámci se sešli domácí Moravští slováci se členy muziky Kyčera, souboru Krušpánek a Spolku rodáků a přátel Hané v Praze. Tentokrát Jaroslava Čajová představila Danielu Pivodovou, autorku diplomové práce věnované „činnosti spolků a folklorního hnutí v Praze od poloviny 19.století do současnosti“.

 Daniela, rodačka ze Vsetína, která byla i členkou Vsacanu, obhájila zajímavou diplomku na Masarykově univerzitě v Brně – Ústavu etnologie, pod vedením doc.Martiny Pavlicové. V práci se múžeme dočíst o studentských spolcích Blaník, Radhoš´t, Moravská beseda, v zniku Slováckého krúžku, kulturního sdružení Morava, ale i o vzniku a činnosti krajanských krúžků a spolků po roce 1945 – spolku Hanáků v Praze, valašského krúžku, Valášek, Rosénka , ale i dalších, které se věnovaly moravskému folkloru.

V rámci středeční besedy nezůstalo jen u slov, ale tanečníci pražského Krušpánku za doprovodu CM Kyčera předvedli ukázky valašských tanců a písní, pražští Hanáci připravili ukázky hanáckých slaných a sladkých dobrot, vázání hanáckého šátku a spolu s domácími Moravskými slováky si všichni zazpívali a zatancovali.

A domlouvali již program 56. Moravského plesu, který se uskuteční února v Národním domě na Smíchově.

Zároveň všichni blahopřáli jubilantům krúžku – keramičce Olince Hudečkové  a Brunovi Vogničovi.

Blíže se s částmi diplomové práce „ Moravská kultura v činnosti spolků a folklorního hnutí v Praze od druhé poloviny 19.století do současnosti „ seznámit na našem webu -

www.kruzekskp.cz.

 dm

Foto Ondra Sameš